Integral - אסטרטגיות שיווק יצירתיות | יועץ שיווק | מיתוג עסקי | תוכנית שיווק | ייעוץ שיווקי | ליווי שיווקי ואסטרטגי | ייעוץ שיווקי | יועץ שיווקי - האם אני עסק תחרותי, ומהי בכלל תחרות? - חלק ב
    
 
האם אני עסק תחרותי, ומהי בכלל תחרות? - חלק ב  
דף הבית >> מאמרים מקצועיים בשיווק >> האם אני עסק תחרותי, ומהי בכלל תחרות? - חלק ב

מאת: שי טאובס
  
בחלקו הראשון של המאמר התחלנו לעסוק בשאלת ההגדרה של התחרות והמסגרת בה היא מתקיימת.
בחלקו השני של המאמר נכיר את חוק הג'ונגל, נעלה את הרעיון שבבסיס בחירת אסטרטגיה וניגע מעט בפסיכולוגיה של התחרות.

מכירים את חוק הג'ונגל?
כיצד התחרות מעצבת את האסטרטגיה ומה הקשר ביניהן? בסופו של דבר, אם נצמצם את ההסתכלות לשורה תחתונה מסויימת, ניתן יהיה לומר שתמצית מהותו של ניסוח אסטרטגי היא התמודדות עם מתחרים. יחד עם זאת, כפי שציינתי קודם לכן, קל מאד לתפוס את התחרות בזווית צרה מדי ולעיתים אף בצורה פסימית מדי. תחרותיות עזה בענף מסויים אינה מזל רע וגם לא מקרה, על אף שיש בעלי עסקים ומנהלים שטוענים ההיפך.
והנה סיפור קטן בנוגע לבחירת אסטרטגיה הנובעת מתנאי השטח:
מספרים על אי שבו מתגוררים שני סוגי חיות בלבד – איילות ואריות.
  
יועץ שיווק מומלץ, מיתוג עסק
האריות ניזונים מאכילת האיילות.

בכל יום ביומו, עת מפציע השחר, המרוץ מתחיל מחדש. האריות אורבות לאיילות במטרה לצוד אותן והאיילות...עושות מה שיכולות כדי לשרוד את היום בשלום (כבר בשלב זה של הסיפור יהיו חלק מבעלי העסקים שיזדהו עם אחד מהצדדים ).

האריות מתחרות באיילות והאיילות, בלית ברירה, מתחרות ביניהן וגם באריות.
לכל אחת מהחיות אסטרטגיית הישרדות משלה: מנקודת המבט של איילה: האיילה האיטית ביותר תיתפס ע"י האריות. אם את האיילה שקצת יותר מהירה מהאיילה האיטית (מקום 2 מהסוף מה שנקרא), מחר את תהיי האיילה האיטית ביותר וכנראה שזה יהיה יומך האחרון. לכן האסטרטגיה התחרותית של האיילות היא להיות הכי מהירות שהן רק יכולות. כל יום, כל היום.
מנקודת המבט של האריה, התחרות נראית אחרת לגמריי. ראשית,הם הטורפים ולא הטרף. מעבר לכך, האריה צריכך להיות רק קצת יותר מהיר מהאיילה הכי איטית בכל יום. השגת את האיילה האיטית ביותר, הרווחת וסיימת את היום שבע. אסטרטגיה שונה לגמרי.

מהו מוסר ההשכל? כל אחד מוזמן לבחור את מוסר ההשכל שנכון עבורו. יש את אלו שיטענו כי המיקוד צריך להיות בחשיבה קדימה, בתכנון אסטרטגי יצירתי, מבודל ומשמעותי ויש את אלו שיטענו שכל יום הוא מלחמת הישרדות.
 
  

עם זאת, אני בוחר להבחין בכך שתחת אילוצים מסויימים כל אחד מהצדדים בסיפור צריך לבחור אסטרטגיה תחרותית שונה המתאימה לו ולתנאי השטח, שכן אם לא יעשו כן, לא ישרדו (ומנקודת מבט עסקית בטח שלא יצמחו וישגשגו).

קצת על הפסיכולוגיה של התחרות
תחרות היא כלי נהדר להגברת מוטיבציה אקסוגנית (חיצונית), שכן במידתיות הנכונה היא תורמת למאמצי כל הצדדים ולשיפור ביצועיהם לאורך זמן. התחרות מספקת גם מוטיבציה פנימית עבור מי שהתחרות עצמה היא מטרתו.

תחרות היא דבר חיובי ותורם ובלבד שמתקיימת במידתיות הנכונה, שכן אם לא יכול הדבר להוביל לשחיקת המתחרה, לפגיעה במוטיבציה, להתנהגות שלילית ולא אתית ועוד.


התחרות מעודדת אותנו לפעול וברוב המקרים להרגיש טוב עם הפעולה. החל מגיל צעיר בו הורים מעודדים את ילדיהם בתחרויות שונות כדוגמת "מי יסדר ראשון את הצעצועים", בהמשך, כחלק מגיבוש התפיסה העצמית שלנו אנו מקיימים תחרויות שונות, מודדים את יכולותינו וכישורינו השונים ובחלק גדול מהמקרים גם מפגינים אותם בפומבי במטרה לייצר לעצמנו מעמד מסויים בחברה הסובבת אותנו.
התחרות יכולה לפתח אותנו או לאמלל אותנו. התוצאה תלויה, בין השאר, באופי האתגרים, ביכולתנו לעמוד בהם, בהלימה או בחוסר ההלימה עם האופן שבו אנו תופסים את עצמנו ואת הסביבה ועוד.


אם כך, כיצד עסק יכול להבין את הגורמים העיקריים שמשפיעים על התחרות עבורו. כיצד עסק יכול לבחור את העמדה והפעולות שיסייעו להצלחתו? על כך בחלקו השלישי של המאמר.
 
   
הכותב הוא שי טאובס - יועץ שיווק והבעלים והמנכ"ל של חברת integral - אסטרטגיות שיווק יצירתיות המתמחה בבניית אסטרטגיות שיווק, מיתוג חברות, ייעוץ שיווקי וליווי ביישום וניהול תוכניות ותהליכי שיווק כוללים. 
 

צריכים ייעוץ וליווי בשיווק? השאירו פרטים וניצור עמכם קשר:
   
  מה עוד באתר?

» לקוחות אומרים עלינו ש...יייייייייייייי
» לקוחות ופרוייקטים לדוגמה
» תכירו את צוות המומחים של integral

» מאמרים מקצועיים בשיווק
» טיפים קטנים לשיווק גדול - # Marketiping
» מילון המונחים המקצועי - integral Academy
» פ(נ)ינת ההשראה
» סרטוני הדרכה
» הצטרפות חינם לניוזלטר - 100% שיווק טהור


» תנאי שימוש

גגגככ
יעיע
  שששדד

עיעיעכייי

integral - אסטרטגיות שיווקיעי יצירתיות     |     service@i-group.co.il     |     050-6361363   |   הצהרת נגישות


התכנים באתר, לרבות טקסט, תמונות, סרטים, וכל מידע אחר, מוגנים בזכויות יוצרים ©     
 

עיצוב גרפי: integral
ייעוץ משפטי: עו"ד דניאל זולוטוביצקי
הקמת אתרים  הקמת אתרים • גיל דור • Webfocus